Obchody dnia pamięci w Peneemunde

czwartek, 30 października 2014 13:52 Urszula Tyborska
Drukuj
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 

13 października 2014 roku uczniowie klasy I BD i II D mieli okazję uczestniczyć  w polsko - niemiecko - francuskiej uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamięci więźniów obozu koncentracyjnego, którzy zmuszani byli do budowy w nieludzkich warunkach V-2 oraz rakietowych pocisków V-1 w Peenemünde na wyspie Uznam. Obchody rozpoczęły się o godz. 11 na skraju lasu pomiędzy Karlshagen i Peenemünde. Głównym organizatorem uroczystości było niemieckie stowarzyszenie Polsko - Niemieckie Forum Kultury Regionu Ujście Odry. Udział wzięli m. in. Tadeusz Oliwiński, kierownik Wydziału Konsularnego berlińskiej Ambasady RP, Sebastian Schröder, sekretarz stanu w Ministerstwie Oświaty, Nauki i Kultury Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Francoise Bulfay, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pamięci ofiar deportacji i Jean Pierre Thiercelin z tej samej fundacji. Mimo niepogody, uroczystość odbyła się w niezwykle wzruszającej atmosferze. Po części oficjalnej odbyła się konferencja uczniów oraz przedstawicieli francuskiej fundacji.

Poprawiony: poniedziałek, 17 listopada 2014 09:56